Thassos

Ostrov Thassos je nejsevernějším řeckým ostrovem. Leží v Egejském moři a je krásně zelený po celý rok, proto je také nazýván zeleným smaragdem Egejského moře. Na ostrově najdete několik letovisek, která nabízí vše, co jejich návštěvníci potřebují pro strávení bezstarostné dovolené. Ostrov leží pouhých 8 kilometrů od řeckého pobřeží a plavba trajektem z přístavu Keramoti trvá půl hodiny. Pobřeží je v severní části převážně srázné s malými zapadlými zálivy, najdete zde také nejvyšší vrchol ostrova zvaný Ypsarion s výškou 1208 metrů nad mořem. Od jihu se za krásnými písečnými plážemi táhnou řetězce kopců sahající až k zalesněným horám uprostřed ostrova. Hlavní město zvané Thassos nebo také Limenas leží na severním pobřeží, na opačné straně ostrova pak leží oblíbená letoviska Limanaria, Pefkari, Potos. Ostrov má rozlohu necelých 400 km2 a silnice vedoucí podél pobřeží měří téměř přesně 100 kilometrů. Historie ostrova je velmi bohatá a sahá až do doby neolitu. Postupně se na ostrově vystřídalo mnoho kmenů a národností, které sem přijížděly hlavně kvůli těžbě věhlasného bílého mramoru, který se používal po celém starověkém světě pro stavbu chrámů. Jméno ostrova bylo pravděpodobně odvozeno od slova „Dasos", což v řečtině znamená „les", které byly na ostrově již v dávných dobách a změnami ve starořečtině vznikl nakonec dnešní název Thassos. Podle jedné antické báje údajně získal ostrov jméno podle prince, který se jmenoval Thassos, a který při hledání fénické princezny Evropy unesené Diem, objevil tento ostrov. Ať už je tomu tak či onak, každý, kdo jednou na tento ostrov zavítá, bude jistě stejně ohromen jako princ Thassos. V dnešní době žije na ostrově více jak 16 tisíc obyvatel, kteří se živí převážně turistickým ruchem, produkcí skvělého vína, sběrem oliv a samozřejmě vývozem mramoru. Pojeďte s námi na ostrov s kouzelnou atmosférou provoněný vůní piniových hájů a moře.

Na radnici v Limenas
Hlavní město Thassos, kterému se také říká Limenas, je největším a také nejrušnějším městem ostrova. Nabízí turistům nejen tradiční obchody, taverny a kavárny, ale také antické pozůstatky staré Agory – náměstí, antické divadlo skryté ve stínu pinií. Hlavní promenáda lemovaná obchody se stáčí do malého rybářského přístavu, kde kotví desítky rybářských a výletních lodí, v novém přístavišti pak kotví trajekty zajišťující přepravu z protějšího Keramoti. Hlavně večer je město plné návštěvníků. Pokud se odhodláte vystoupat po úzké cestě a po schodech až k antickému divadlu nebo dokonce k pozůstatkům starých opevnění nad městem, budete odměněni nádherným pohledem na celý přístav.

Na pláži
Vyberte jakoukoliv pláž na ostrově Thassos a místo koupání si na nich řekněte své ANO. Mezi nejkrásnější patří například Paradiso, Golden Beach nebo Makriammos.

Svatební balíčky
na Thassos již od

17 000 Kč